Film jak oszukać przeznaczenie 1

Oszukać przeznaczenie część 1

Cykl filmów z serii „Oszukać przeznaczenie” zaliczany jest do horroru. Cała fabuła kręci się wokół przeczuć bohaterów filmu, które dziwnym trafem zawsze się spełniają. W pierwszej części cyklu takie przeczucie ma Alex, który wybiera się na wycieczkę do Paryża. Nagle przed jego oczami staje straszna wizja. Widzi on, jak jego samolot wybucha tuż po starcie. Chłopak jest przerażony. Bardzo chce ostrzec pasażerów przed tym, co wydaje się być nieuniknione jednak jego starania idą na marne, a pasażerowie uznają Alexa raczej za obłąkanego, aniżeli za skorego do przepowiedni. Ponieważ wywołuje zamieszanie – podświadomie zamierzone – zostaje usunięty z samolotu wraz ze swoimi kolegami. Ci mają pretensje do Alexa, jednakże w późniejszym czasie okaże się, że dzięki niemu unikną śmierci. Ich szczęście nie trwa jednak długo gdyż każdy z nas ma zapisaną swoją przyszłość w gwiazdach. Nie da się uciec od własnego losu. Dlatego też koledzy Alexa mimo wszystko giną w wypadkach. Czyżby zatem śmierć była im pisana? Co stanie się z naszym głównym bohaterem? Czy uda mu się oszukać przeznaczenie, czy i jego dorwie Anioł Śmierci? By się tego dowiedzieć warto obejrzeć pierwszą część filmu, która z pewnością spodoba się wszystkim fanom horrorów.

 

(tytuł oryg. Final Destination) – film fabularny (horror/thriller) produkcji amerykańskiej z 2000 roku w reżyserii Jamesa Wonga.

Powstały trzy sequele filmu: Oszukać przeznaczenie 2 (2003), Oszukać przeznaczenie 3 (2006) i Oszukać przeznaczenie 4 (2009).

 


Obsada


Devon Sawa (Alex Chance Browning)
Ali Larter (Clear Rivers)
Kerr Smith (Carter Horton)
Kristen Cloke (Ms. Valerie Lewton)
Seann William Scott (Billy Hitchcock)
Amanda Detmer (Terry Chaney)
Chad E. Donella (Tod Waggner)
Tony Todd (William Bludworth)

 

Fabuła
Uwaga! W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.
Alex Browning (Devon Sawa) jest obdarzony przekleństwem wiedzy – wie kiedy, jak i gdzie przyjdzie śmierć. Przerażający dar Aleksa objawia się, gdy nastolatek wsiada do samolotu, udając się na wycieczkę ze swoją klasą do Paryża. W kabinie samolotu, zapięty pasami i gotowy do startu, doświadcza swojego pierwszego, potężnego przeczucia. Widzi, jak samolot eksploduje w kuli ognia zaraz po starcie. Czując nadchodzącą katastrofę, Alex wpada w panikę i nalega, by wszyscy opuścili samolot. Część uczniów faktycznie opuszcza samolot, ale wściekają się, że stracili okazję zobaczenia Paryża. Przerażające przeczucie Aleksa zmienia się w jednak w tragiczną rzeczywistość – boeing 747 eksploduje w powietrzu. Zszokowani i zmieszani ocaleni ludzie usiłują zrozumieć, w jaki sposób Alex był w stanie przewidzieć katastrofę. Nie jest to jednak koniec ich problemów - niedługo później zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach...

Pierwszą ofiarą pada Tod Browning (Chad E. Donella), najlepszy przyjaciel Aleksa, którego brat zginął już w eksplozji samolotu. Alex, pochłonięty całą sprawą coraz to bardziej, po śmierci kolejnej ocalałej z lotu 180, Terry Chaney (Amanda Detmer), dostrzega pewną zależność w dwóch feralnych wypadkach. Jego przyjaciele giną w takiej kolejności, w jakiej siedzieli w pechowym samolocie. Alex przedstawia swoje spostrzeżenia przyjaciołom, jednak nikomu nie jest łatwo zaakceptować jego pomysły. Kolejną osobą w kolejności do uśmiercenia zdaje się być nauczycielka, Valerie Lewton (Kristen Cloke). Alex decyduje się ostrzec kobietę, lecz ta odczuwa fobię przed chłopakiem, od kiedy była świadkiem śmierci Terry w obecności Aleksa. Koniec końców, pani Lewton ginie w makabrycznym wypadku w domu, a Browning spieszy, by ostrzec pozostałą trójkę ocalałych. Niedługo potem ginie Billy Hitchcock (Seann William Scott), a Alex, Clear (Ali Larter) i chłopak Terry Carter (Kerr Smith) zdają się być ostatecznymi ofiarami, pozostałymi dla śmierci. Clear, wspólnie z Aleksem, stawia jednak czoła śmierci i udaje im się ją oszukać, głównie dzięki heroicznemu wysiłkowi Aleksa, który decyduje się oddać życie za Clear, lecz ostatecznie zostaje odratowany przez lekarzy.

Pewien czas później, Alex Browning, Clear Rivers i Carter Horton okazują się być już zażyłymi przyjaciółmi. Wydarzenia sprzed kilku miesięcy pozostawili daleko za sobą i żyją pełnią życia, wreszcie odwiedzając urokliwy Paryż. Na miejscu jednak Aleksa zaczynają atakować ponowne wizje, a Carter zostaje ostatecznie przygnieciony przez miejski znak.

 


Uśmiercenia

Postać Aktor Rodzaj śmierci
Tod Waggner Chad E. Donella Uduszony przez sznur do suszenia ubrań, owinięty wokół jego szyi.
Terry Chaney Amanda Detmer Potrącona przez rozpędzony autobus.
Valerie Lewton Kristen Cloke Zadźgana nożami kuchennymi.
Billy Hitchock Seann William Scott Zdekapitowany.
Carter Horton Kerr Smith Zabity (off-screen) przez wielki miejski znak.